naslovna stranica - - - - - opis projekta - - - - - roman - - - - - upute za sudjelovanje

OPIS PROJEKTA

--------------------------------------------------------------------------------------------

Smisao PROJEKTa POLUOTOK je mobilizirati kreativne snage koje gravitiraju prema jednom specifičnom prostoru, konkretno prema poluotoku Istri a radi stvaranja novog, književnog prostora koji bi po obliku bio najbliži formi romana, no koji bi ujedno doveo u pitanje tu istu formu, te pokušao proširiti definiciju romana, definiciju proze, definiciju fikcije, definiciju pisanja, definiciju književnosti, definiciju stvarnosti...

U tu svrhu, koristeći sve lako dostupne, besplatne, i razmjerno jednostavne alate elektroničke komunikacije, sljedećih godinu dana (ovaj vremenski period je podložan promjenama ovisno o odazivu suradnika) prikupljat će se tekst budućeg romana, u svim zamislivim oblicima, u najmanjim fragmentima ili cijelim poglavljima, u prijedlozima, idejama, komentarima i kritikama, nakon čega će grupa dobrovoljaca uzeti dovoljno vremena da cijeli tekst objedini i uredi. Tako uređeni tekst ponovno će biti stavljen na uvid javnosti u digitalnom obliku, na rok od mjesec dana, a kako bi svaki sudionik projekta imao priliku predložiti izmjene, dopune, i komentare na tekst. Grupa urednika-dobrovoljaca procijenit će koje sugestije treba uvažiti. Nakon toga roman će se tiskati u ediciji koja će u potpunosti biti besplatno podijeljena čitateljima, sudionicima projekta, knjižnicama, kritičarima i drugim predstavnicima medija, kao i svima ostalima koji projektu pruže pomoć ili za njega pokažu interes.

Važno je naglasiti da se radi o potpuno neprofitnom, nekomercijalnom projektu zadatak kojega je ispitati može li se i kako književnost stvarati izvan utjecaja tržišta. U tom smislu, uspjeh PROJEKTa POLUOTOK ovisi isključivo o spremnosti svih sudionika da svoje književne doprinose daju u dobroj volji, ne očekujući zauzvrat više od onoga što su sami spremni dati. To znači da, kako bi što kreativnije i aktivnije pridonijeli ovom projektu, moraju razmišljati o tekstu izvan okvira osobnog, privatnog vlasništva i prigrliti ideju književnog prostora u kojem granice, razlike, razdiobe spajaju a ne razdvajaju.

Ovaj opis projekta nije konačan i kao takav je podložan promjenama.

PROJEKT POLUOTOK 30. kolovoza 2010.

 

O ANONIMNOSTI: Bezimenost ne znači bezodgovornost. Odlučili smo se neimenovati kao začetnici projekta jer nam je jednostavno to bila jedna od mogućnosti. Time smo željeli osloboditi tekst od početnog tereta koje ime spisatelja nosi sa sobom, kao što su određeni stil i status u zajednici. PROJEKT POLUOTOK kreće od prazne stranice, a prazna stranica nema autora. Neka naša imena privukla bi određene ljude, druge bi ljude ta ista imena odbila a privukla ih neka druga naša imena, što je sve sasvim legitiman preslik komunikacije u društvu i vrijednosti koja ta komunikacija nosi. Medutim, želimo da tekst bude taj koji će privlačiti i odbijati, nadamo se, više privlačiti, a i kad odbija privući barem toliko da ga se mijenja, dopunjava, razvija. Tekst, dakle, kreiran iznutra, a ne imena sa svojim statusima, epoletama, ugledima i neugledima. Ne živimo u iluziji da tekst može biti čist od društvenih stega, i ne smije biti, ali mora te stege, te zakone, ta tržišta vrijednosti i hijerarhije dovoditi u pitanje i mijenjati.

Podsjećamo suradnike da mogu, ali ne moraju učiniti isto, dakle imenovati se. Dapače, nadamo se da će svaki suradnik za sebe odlučiti što to ime nosi te da ćemo imati različite pristupe, graditelje teksta s cijelim dijapazonom imenovanja, od onih što se podudaraju s imenom na osobnoj iskaznici, preko pseudonima, anonimousa, skupnih i jednostrukih imena i svega onoga što zajedno izgradimo.

Međutim, kako nam je važno da tekst pošalje poruku da je odgovoran, odnosno, da iza njega stoje odgovorni pojedinci, osobe, predložili smo da urednici budu ti koji će sigurno preuzeti odgovornost romana prema javnosti.

Ovaj roman ne gradi bezimeni kolektiv, ovaj roman gradi kreativni kolektiv sastavljen od ljudi, pisaca, osoba i osobnosti otvorenih dijalogu, osoba koje su spremne riskirati ulaskom u taj dijalog, rekreirati sebe, svoj identitet te identitet onog što shvaćaju širom okolinom. Do kakvih ćemo spoznaja doći kad je o bilo čemu pa i imenovanju riječ – vidjet ćemo, s nečim, nekako, s nekim(a) se mora početi…

PROJEKT POLUOTOK 2. rujna 2010.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

PROJEKT POLUOTOK je vlasništvo svih koji mu doprinose, kao pisci, urednici, ili čitatelji, što znači da PROJEKT POLUOTOK nije ničije vlasništvo, već je izraz želje svih koji u njemu sudjeluju da komuniciraju putem književnosti. S tim u skladu, sav sadržaj ovih stranica može se slobodno koristiti u sve osim komercijalne svrhe. 2010-2011.